Anyssskovo blog
Důkazy nikdy nelžou

Aktuální články


Rubriky


Odkazy


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

Konec stávky

Ahojky lidičky, tak je to potvrzené.........dneska vyšlo v celostátním tisku, že konečně skončila ta dlouhá stávka scénáristů.......................takže dalčí dílky CSI budou:o))), alespoň malá útěcha, když nedávaj vegas v televizi


Vleklá krize filmového a televizního průmyslu, která dokonce ohrozila tradiční předávání Oscarů, je u konce.NEW YORK/LOS ANGELES Američtí filmoví a televizní scenáristé v noci na středu odhlasovali ukončení stávky, která trvala tři měsíce, a ještě dnes se znovu pustí do práce. Konec protestu zřejmě pomůže televizním a filmovým studiím zachránit zbytek sezony 2007/2008. V plné slávě se uskuteční i jubilejní 80. oscarová show 24. února.


Pro ukončení stávky se vyslovilo přes 92 procent z 3775 členů sdružení filmových a televizních scenáristů (WGA). Vedení sdružení v neděli jednomyslně schválilo dohodu dosaženou s hollywoodskými studii a vyzvalo členskou základnu, aby ji rovněž podpořila. O její podobě členové WGA nehlasovali, k prostudování ji dostanou v nejbližších dnech.


„Přestože dohoda možná není perfektní a zasloužili bychom si víc, naše stávka byla úspěšná,“ uvedli ve svém prohlášení šéfové WGA Patric Verrone a Michael Winship. „Vítězi jsou všichni,“ komentoval konec stávky prezident televizní stanice CBS Leslie Moonves, který se účastnil vyjednávání s WGA za Svaz filmových a televizních producentů. „Je to spravedlivá dohoda, s níž společnosti mohou žít.“ Oscarový ceremoniál bude, květináři se mohou radovat Hlavním požadavkem scenáristů byl vyšší podíl z placeného stahování filmů z internetu. Odbory původně usilovaly o 2,5 procenta z hrubých příjmů distributora, zatímco studia chtěla sazbu udržet na 0,3 procenta. Předběžná dohoda zní na 0,7 procenta.


Kvůli stávce se v lednu nekonalo slavnostní předávání filmových cen Zlatých glóbů a panovaly obavy, že by stejný osud mohl postihnout i tradiční ceremoniál Oscarů. Jeho organizátoři prý již měli připravený „plán B“, v němž by hollywoodské hvězdy na galavečeru nahradily filmové klipy a sestřihy.


„Ulevilo se mi, že muži a ženy v zábavním průmyslu mohou opět pracovat,“ oddechl si Sid Ganis, prezident americké Akademie filmových umění a věd, která sošky Oscarů uděluje.


Producent oscarové show Gil Cates také okamžitě vyzval scenáristy, aby se pustili do práce. „Uděláme jedničkovou podívanou. Naši scenáristé budou psát velmi rychle,“ slíbil Cates podle severu BBC News. Na přípravě večera, jehož průvodcem bude stejně jako loni komik Jon Stewart, se bude podílet tým sedmi až osmi scenáristů.


Do práce se jich dnes vrací celkem 10 500. Jejich stávka nezasáhla jen samotná studia, nýbrž i další podnikatele. Zrušení tradičních ceremoniálů postihlo například provozovatele limuzín, květináře, dodavatele občerstvení či restauratéry. Bude teď stávka herců?


Nad Hollywoodem se ale i po skončení scenáristického protestu vznáší stín nejistoty. Ve vzduchu je totiž možná další stávka, tentokrát ale herecká. Sdružení Screen Actors Guld (SAG), které zastupuje přibližně 120 000 filmových a televizních herců, hodlá proti studiím použít podobně tvrdý postup jako scenáristé. Jednání mezi zástupci SAG a studií budou probíhat od června. čtk, reuters


O co šlo ve stávce amerických scénáristů Aktéři stávky chtěli hlavně vyšší podíl z placeného stahování filmů přes internet, které se těší stále větší oblibě. Odbory původně usilovaly o 2,5 procenta z hrubých příjmů distributora, zatímco studia chtěla sazbu udržet na 0,3 procenta. Předběžně by to mělo být 0,7 procenta (po prvních 50 000 stažených filmech a 100 000 televizních pořadech). Podle odhadů by příjmy ze stahování filmů a televizních epizod měly ke konci loňského roku dosáhnout 315 milionů dolarů (5,5 miliardy korun) a téměř 1,2 miliardy dolarů do roku 2011.

ZDROJ

14.02.2008 13:12:29 | Autor: Anysssek | stálý odkaz

Komentáře

1 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TOPlist
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se