Anyssskovo blog
Důkazy nikdy nelžou

Aktuální články


Rubriky


Odkazy


Fotoalbum


Archiv


Anketa


HledáníRSS

Stávka scénáristů

Tenhle článeček jsem našla u Cinky na blogu


Jak již většina z vás jistě ví, v Americe probíhá stávka scénáristů. Proč stávkují? Týká se to i Kriminálky Las Vegas? Ohrozí ji to? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky, čtěte dál.


V Americe dne 5.11. 2007 začala stávka scénáristů. Proti sobě stojí Americký svaz scénáristů (WGA) a Aliance filmových a televizních producentů (AMPTP).

Důvodem ke stávce jsou peníze. Jde hlavně o honoráře z prodeje filmů a seriálů. Díky novým médiím, kterými je především internet, iTunes, ale také prodeje DVD. Vše se v současné době řídí zastaralými smlouvami, které by se dle WGA měly zmodernizovat a upravit potřebám dnešního světa. Současná smlouva vypršela 31.10.2007 a je načase sepsat smlouvu novou.


V původní smlouvě bylo napsáno, že scénáristé dostanou 0,15% z každého prodaného DVD , ale scénáristé nechtějí smlouvu obnovit. Sdružení scénáristů by rádo, aby se původní procenta navýšila na 2,5% z tržeb přicházejících z DVD a internetu, což je třikrát víc, než poskytuje dosavadní smlouva režisérům.


Do toho také vypršela smlouva režisérům, ale ti se s producenty na nové smlouvě dohodli během pouhých pěti dnů. Zatímco stávka scénáristů trvá již deset týdnů.


Producenti (Aliance of Motion Picture and Television Producers) odmítají scenáristům zvýšit podíly z DVD a materiálů na internetu. Aktuální spor bude každopádně sloužit jako precedens v oblasti práv duševního vlastnictví.


Prozatímní dohoda zahrnuje honoráře za internetové stahování filmů: režiséři budou inkasovat dvojnásobek než doposud. Stanoveny byly rovněž podíly za materiály, jež jsou na internetu ke zhlédnutí jako stream. Tříletá smlouva se týká především televizních programů.


Šéfové velkých studií (Fox, Paramount, Walt Disney, Sony, Warner Bros., MGM, Universal) očekávají, že po vstřícném kroku vůči lépe připraveným režisérům se nesmiřitelní scénáristé nechají pohnout k dalším jednáním, která byla přerušena 7. prosince.


Prezident asociace scenáristů (WGA) Patrick Verrone zprávy o dohodě mezi režiséry a producenty uvítal; nicméně řekl, že oni odolají všem tlakům producentů na to, aby přijali dohodu, jež by byla nevýhodná.


Scenáristé už přitom mají interní dohody s menšími studii jako United Artists a Weinstein Co. - teď čekají ovšem na rozhodnutí majors.


Verrone odmítl komentovat dohodu pro režiséry dřív, než uvidí kopii. Už dopředu ale scenáristé deklarovali, že režiséři nereprezentují jejich zájmy.


Scenáristické sdružení usiluje o 2,5 procenta z tržeb přicházejících z DVD a internetu, což je třikrát víc, než poskytuje dosavadní smlouva režisérům.


Studia nabízejí například pevnou sumu 250 dolarů za roční využívání hodinového televizního pořadu na internetu.


Stávkou scenáristů je vážně narušena už nejen tato, ale i příští televizní sezóna. Problém se týká hlavně rozjetých a dlouho dopředu předtáčených televizních seriálů, kterým docházejí díly.


Protest zasáhl i talk show a přímé přenosy zábavních pořadů, pro které scenáristé odmítají psát průvodní slova; navíc se jich neúčastní na znamení podpory herci. Z těchto důvodů byl ceremoniál Zlatých glóbů redukován na hodinovou tiskovou konferenci.


Problémy mají i filmy určené do kin. Zásoba hotových scénářů se tenčí, při natáčení navíc nesmějí být upravovány dialogy.


Možná je ale nebude mít za chvíli kdo říkat. Platnost dosavadní kolektivní herecké smlouvy vyprší 30. června kromě režisérů i hercům.


Ti jsou tradičně silným a dobře organizovaným sdružením. A milionové hvězdy si určitě nedovolí jít proti méně vydělávajícím kolegům.


Co hrozí Kriminálce? Jelikož není jisté, kdy se scénáristé domluví s producenty, natáčení seriálů je pozastaveno. V USA byly odvysílány všechny natočené díly. To se týká Kriminálky Las Vegas. CSI: Miami byla odvysílána naposledy 14. ledna a z Kriminálky New York by měla být odvysílána ještě jedna epizoda.


Doufejme tedy, že se svaz scénáristů dohodne s producenty a opět se rozeběhne natáčení. V roce 1988 se také konala podobná stávka, která trvala 22 týdnů, což tehdejší filmový průmysl stálo 500 miliónů dolarů. Snad to tentokrát nepotrvá tak dlouho.

24.01.2008 12:34:57 | Autor: Anysssek | stálý odkaz

Komentáře

2 komentářů:


přidat komentář
<< úvod
TOPlist
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se